Formy płatności w Polsce

woman facing on white counter

Każdy z nas codziennie robi zakupy i korzysta z branży usługowej. Obrót pieniędzmi jest ogromny niezależnie od specyfiki branży. W związku z bardzo dużą ilością dokonywanych każdego dnia płatności sama dziedzina wykonywania transakcji płatniczych znacznie się rozwinęła. Dawniej główną formą dokonywania płatności przez klienta była płatność gotówką.

Obecnie coraz rzadziej decydujemy się na wykorzystanie gotówki w trakcie codziennych zakupów. Wybieramy dużo wygodniejsze formy, które pozwalają nam na bezgotówkową opłatę naszych zakupów lub zamówionych usług. Najczęściej płacimy kartami płatniczymi, jednak mamy również możliwość płacenia telefonem oraz zegarkami. Jest to ogromne udogodnienie, ponieważ możemy robić zakupy zawsze i wszędzie, nawet nie mając przy sobie portfela.

Sprawdź: mobilne drukarki fiskalne

Płatności bezgotówkowe dają nam wiele możliwości – obecnie dużą popularnością cieszy się również dokonywanie płatności za pomocą bliku – polega to na wpisaniu odpowiedniego kodu pojawiającego nam się w aplikacji banku w telefonie do terminala. Jest to kolejne szybkie i wygodne rozwiązanie. Banki wprowadziły dla swoich klientów również bardzo wygodne sposoby przesyłania pieniędzy pomiędzy kontami znajomych – wystarczy jedynie podać numer telefonu znajomego oraz kwotę pieniędzy do wysłania – trwa to dosłownie kilka sekund, a nasi bliscy znajdą na swoim koncie dodatkową kwotę pieniędzy.

Dlaczego płatności bezgotówkowe zyskały tak dużą popularność? Wiąże się to głównie z wygodą oraz bezpieczeństwem. Dużo łatwiej jest zgubić gotówkę lub cały portfel, niż telefon, który non stop nosimy w ręku. Jest to również dużo szybsze rozwiązanie, ponieważ nie musimy odliczać określonych kwot, a kasjer nie musi szukać dla nasz reszty. Właśnie w związku z szybkością przeprowadzania transakcji płatność kartą jest również jedną z ulubionych metod płatności dla pracowników branży usługowej – pozwala to bowiem szybciej obsłużyć klientów czekających na swoją kolej. Płatności dotykowe pozwalają nam szybko płacić za zakupy i przyśpieszyć sam proces kupowania.